הספד - דברים לזכרו של שלמה כהן היווני האציל

18.11.2002

שלמה כהן היה אציל וג'נטלמן. מתהלך בדרכי החיים בשקט בצניעות אך בבהירות גדולה. אדם שידע בגיל צעיר סבל, שכול, וסכנת מוות נמשכת, פיתח את עצמו ולא נתן לקשיי החיים לנצח אותו. הוא גדל להיות איש טוב, שקול ומדוד, אוהב אדם, נבון, רץ למרחקים ארוכים.

הוא סיפר לי שאחרי המלחמה הוא ירד מן ההרים והיערות שם הסתתר וחי מאימת הקלגס הנאצי ונכנס לקונדיטוריה באחד הכפרים. הוא ראה שם דברי מאפה ורצה לאחר שנתיים שלא בא ממתק לפיו להנות קצת ממשהו טוב, כשהגיש למוכר את המטבעות שבידו כדי לשלם לו בעד דברי המאפה, צחק המוכר ואמר, איפה אתה חיי, הכסף שלך לא שווה היום שום דבר. מאז עבר שלמה דרך ארוכה, אדם חרוץ ונחוש שכמותו אסף מטבע למטבע בשנים ארוכות של עבודה, הקים בית לתפארת יחד עם זוגתו אנה, והיה לצוק ברזל אנושי וחם לכל מקורביו ולעוד הרבה אנשים שזכו להכירו.

לשלמה יש חיוך חם, ממיס. האיש כובש אותך באנושיות השקטה הלא מתיימרת שלו. רחב אופקים, טבול בתרבות היוונית אירופאית עם רקע יהודי ושורשים אוניברסליים. הייתי מקשיב לסיפוריו על יוון ומאזין לניתוחיו המעניינים בענייני השעה. זכיתי לעבוד איתו מעל לשנתיים. היה לנו שיתוף פעולה פורה מאד. שלמה היה יסודי ביותר. שקדן, מסור, דייקן. המשכנו להיות חברים גם אחרי שפרש לפנסיה. עשרים שנה חלפו! כשהכרנו הייתי בעצם נער צעיר בן עשרים וקצת והוא איש לקראת הפנסיה.

לשלמה היתה את היכולת הכובשת הזאת לראות בני אדם כפי שהם. להתחבב על כל הגילאים, למוסס כמו קוביית סוכר במים חמים את הבדלי השנים והמנטליות. כזה היה שלמה היקר. זכיתי להכיר זוג אנשים יפים: שלמה ואנה שהראו לי ולאחרים בצורה מוחשית ביותר כיצד אפשר להקים בית לתפארת ולחיות בשיתוף פעולה חם ואוהב לאורך שנים. כשבאתי לבקר את אנה ושלמה הם היו מארחים אותי כבן מלך! שלמה ידע להאזין ואני אהבתי להקשיב לו. היה בקולו איזה ניגון שקט. כששלמה היה מרים את הקול או מתעצבן היתה צריכה להיות לכך סיבה טובה מאד. איש נעים הליכות שידע להיות עיקש ומתמיד במאבקיו עם רשויות כדי לעמוד על זכויותיהם של היקירים לו. איזה סבלנות היתה לשלמה. איזה סבלנות.

שלמה באהבתו לאנה ולבנותיו שרה ומרי, רצה כל חייו להגן עליהן ולתת להן את הטוב ביותר שיכול היה לתת. איש אציל שכמותו. שלמה אהב שפות. הוא אהב להבין, הוא היה מראה לי כל מני מילים בעלות אופי אוניברסלי וחושף בפני את שורשם היווני או הלטיני. אוהב חיים ובעל שמחת חיים. היה בו ניגוד מעניין. מצד אחד היה מתנהל לו באיטיות מיושבת מצד שני היה בעצם פעיל מאד. כל יום היה נמצא מחוץ לבית שעות בסידורים וקניות ומתכנן ולוקח את אנה לטיולים מרתקים ומהנים ברחבי העולם. שלמה ואנה לא היו רק מרוכזים בעצמם, הם חשבו על הרבה אנשים אחרים ודאגו להם במחשבה או במעשה. שלמה ואנה תמיד חושבים עלי רוצים שאתחתן כבר ונותנים לי עצות נבונות ובעיקר מלאות חמימות המטובלות בפתגמים יוונים מעומק ליבם כיצד להגיע ליציבות משפחתית בחיים.

שלמה היווני האציל, תחסר לי מאד. לא אשכח אותך וכשיהיו לי ילדים אספר בשבחך. תודה לך על החברות שהיתה לנו ועל החום ותשומת הלב שאתה וזוגתך אנה הרעפתם עלי במשך שנים כה רבות.

שלך עופר כהן


עופר כהן
809109-058
ofer999@barak-online.net

TOP HOME